Týmové nebo individuální sporty?, Yonah Wolf


z originálu
Team or Individual Sports? 11 Reasons Why Martial Arts are Better for your Kids than Team Sports
přeložil a upravil --Ahura--

Jedenáct důvodů proč jsou pro vaše děti lepší bojová umění než týmové sporty

Jako vysokoškolský student jsem chodil na Judo. Po čtyřech letech tréninku jsem se do Juda bezmezně zamiloval. Nedávno jsem opět začal cvičit po šestileté pauze a bylo zajímavé, že to bylo jako znovu řídit kolo – spousta pohybů se mi vrátilo - byla zkrátka v mé krvi. Trénink bojových umění, a je jedno, zda-li se jedná o Judo, Karate, Krav Maga nebo jakékoliv jiné bojové umění je pro děti ideální aktivita. Rozhodně lepší než týmové sporty jako hokej, fotbal atp. Pokud uvažujete o tom, že zapíšete Vaše dítě do nějakého sportovního kroužku, zde je několik důvodů proč je lepší zapsat ho do kursu Judo, nebo Jujutsu než do basketbalového oddílu.

1. Sebeobrana

To je určitě důvod číslo jedna proč většina lidí s bojovými umění začíná a v podstatě jakýkoliv styl je cesta jak se naučit bránit lépe a účinněji. Bojová umění tě nenaučí jenom techniku, ale ukážou ti také cestu, jak přemýšlet o vlastní sebeobraně. Také ti pomohou vytvořit reflexy, které se budou hodit, budeš-li někdy napaden a dají ti sebedůvěru, což mne už přivádí k bodu číslo 2.

2. Sebedůvěra

Jakmile se děti stanou úspěšní ve stylu, který si vybrali, jejich sebedůvěra se značně zvýší. A to samozřejmě neplatí pouze na dojo, ale i v normálním životě.

3. Pásky a zkoušky

Vím, že to může znít trochu jako hloupý důvod, ale byli byste překvapeni jak zkoušky a pásky mohou působit na sebedůvěru a sebejistotu dětí. Ve většině bojových umění či sportů se používá systém barevných pásků, který indikuje znalost a zkušenost jejich nositele. Ve spoustě případů na 1. bílý pásek může adept dosáhnout už po několika týdnech či měsících praktikování bojového umění a tím směřuje děti ke správné motivaci. První pásek není nikdy dost a jakmile student jednou úspěšně složí jedny zkoušky, vždy už zároveň myslí na další... Pásky jsou podle mého názoru skvělým způsobem jak děti motivovat k dosahování stále vyšších cílů.

4. Disciplína

Základní mantra všech bojových umění je cvičením k dokonalosti Neustále opakujete stejnou techniku a cvičíte ji s postupnými změnami v detailech a rytmu. Všechny techniky, ať už to jsou hody, údery, kopy atp. jsou nesčíslněkrát opakovány. K tomu se přidává spousta etikety a pravidel jak se v dojo chovat / dokonce ve sparingu či na soutěžích je mnoho pravidel, které nesmějí být překročeny, ať to je úcta k soupeři, Učiteli či „jenom“ chování na tatami /. Všechna bojová umění učí také děti respektu k ostatním a trpělivosti při cvičení.

5. Zdůrazňování individuálního přístupu

Ve fotbale je pouze jeden brankář, i když v týmu bývá o hodně více hráčů. V týmovém sportu, ať se už jedná o fotbal, basketbal či hokej je vždy zdůrazňována týmová práce, proto se určitě někdy vaše dítě zeptá: „..a tati, proč já nejsem v útoku a pořád sedím na lavičce?“ To se pak těžce vysvětluje.. :-( . V bojových uměních naopak úspěch každého jednotlivce je založen pouze a jenom na jeho či jejích schopnostech a dovednostech . Ano, je možné, že vaše děcko nebude mít zlatou olympijskou medaili v Judo, ale bude tomu tak jenom proto, že na to třeba nestačí a ne, že mu trenér řekl, to nedělej, radši se budeš jen bránit  . Znalostí svých dovedností a slabostí můžete v bojových umění využít a soustředit se na techniky, ve kterých jste úspěšní a dovést je pro vás k dokonalosti a k snadnému použití na zápase či na tréninku. I když vaše dítě nevyhrává, vždy to pro něj může být další motivace ke zlepšení sebe sama a k lepším výsledkům na soutěžích....

6. Dívky mají stejné možnosti jako chlapci

Jsem si jistý, že mnoho z Vás, kteří čtete tento článek uvažujete o bojových umění jako o sportu pro vaše syny. Ale je také určitě tolik otců, kteří chtějí mít i dívky schopné ubránit se a poznat svět bojových umění. Bojová umění jsou totiž jedním z mála sportů, kde chlapci i dívky cvičí spolu. Ale buďte si při tom jisti, že červený pás Vaší dcery má úplně stejnou hodnotu jako červený pás vašeho syna. Také to dětem dává šanci trénovat spolu a učit se jeden od druhého. Nemluvě o té výhodě, že jsou ve stejný čas na stejném místě.

7. Cvičení a pohyb

Typická výuková lekce trvá v bojových uměních 1,5 až 2 hodiny. Skládá se ze zahřátí těla, strečinku , opakování, výuky nových technik a většinou i nějaké formy boje či sparingu. To přirozeně podporuje nejenom vývoj svalů a jejich struktury , ale i celého kardiovaskulárního systému a aerobní kapacity plic. Na rozdíl od týmových her zde není příliš moc času na odpočinek či vychladnutí na lavičce, takže i jako pouhé cvičení těla má bojové umění či sport nesporné výhody.

8. Respekt pro sílu

Jednou z prvních věcí o které rodiče často uvažují je : Nebude moje dítě tyto své nové schopnosti a dovednosti zneužívat proti slabším? Ačkoliv je toto naprosto přirozená otázka, již od začátku je studentům v dojo neustále připomínáno, že techniky, které se v dojo naučí by zde také měli zůstat, samozřejmě s výjimkou sebeobrany. A když se děti naučí respektovat tato pravidla, tak se zároveň naučí respektovat i svoji nově nabitou sílu a dovednost.

9. Soutěže

Jako spousta týmových sportů také Judo, Karate atd. je či může být soutěžním sportem. Pro děti je soutěžení zajímavá a vynikající příležitost, mají zde možnost testovat své schopnosti a šanci se neustále zlepšovat. Na rozdíl od týmových sportů zde nikdo nemůže svoji prohru svádět na někoho jiného, každý má stejné šance. To vše dává možnost dnešní prohru proměnit příště na výhru. Na rozdíl od týmových sportů každé soutěž je vždy nová příležitost vyhrát a není zde nutnost sbírat body celou sezónu.

10. Můžete trénovat se svými dětmi

Většina kvalitních škol bojových umění má třídy jak pro děti, tak i pro dospělé. Ačkoliv většinou neběží obě výuky ve stejný čas, často jsou jedna po druhé. Takže můžete sledovat trénink vašich ratolestí a poté to můžete obrátit. Výjimkou nejsou ani společné hodiny pro rodiče s dětmi. Také, pokud tedy máte dost prostoru, můžete s dětmi cvičit doma a učit se jeden od druhého. A to vám nejen dá spoustu času stráveného s vaším děckem , ale velmi to i utužuje rodinné vazby a respekt jednoho člena rodiny k druhému.

11. Nikdy nekončicí sezóna

Hodně týmových sportů (hokej, lyžování..) potřebují ke svému provozování určité období roku. Bojová umění naproti tomu lze na jakékoliv úrovni provozovat celý rok. To vám nejen pomůže se držet neustále ve formě, ale zároveň vás to učí i sebedisciplíně a také přispívá k rychlejšímu pokroku.

z anglického originálu přeložil a upravil --Ahura--
(Copyright JudoInfo.com Used with permission).


Copyright © 2007-2020 Kodokan Judo cz



Potápěcí počítače pro náročné potápěče https://www.shearwater.cz/

Základní škola a Praktická škola Hodějovského 1654, Benešov https://zshodejovskeho.cz/

Created by © 2007/2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign