26.12. 2007

O technice Daki Age, Neil Ohlenkamp


z originálu Daki Age, High lift
přeložil a upravil --LuF--


Techniku Daki age nenajdeme ani v originálním gokyo z roku 1895 ani v Kodokanském seznamu technik gokyo z roku 1920. Objevila se až v roce 1982 jako nová technika (zařazená do skupiny koshi waza, techniky boků). Nicméně se zdá, že tato technika existovala již dříve a nazývala se mochi age, idaki age, daki otoshi atd.

Daki age je prováděna v okamžiku kdy uke leží na zemi a nohy drží okolo toriho trupu. Když tori vstává (nebo se může postavit na chodidla), zvedá ukeho nahoru pomocí klop límce. Zatím co tori oběma ruka ukeho zvedá nahoru, své boky se snaží protlačovat vpřed a dostat je pod ukeho a následně zvednou ukeho tak vysoko jak je to jen možné. Následně je uke hozen zpět na záda. To může být velmi nebezpečné pro ukeho, který si může jen obtížně chránit páteř, krk a hlavu. Výsledkem je, že uke musí zabránit zvednutí nebo vzdát držení nohou.

V roce 1925 bodovaly pravidla Butokukai zvednutí soupeře na úroveň ramen jako ippon. Zároveň bylo dovoleno upustit ukeho na tatami bez penalizace. Ačkoliv na udělení ipponu to nebylo vyžadováno. Jak Kodokan (v roce 1961), tak IJF (v roce 1967) uplatňovaly stejné pravidlo, které označovalo za ippon zvednutí do výše ramen. Ani neexistovala penalizace za upuštění ukeho dolů na tatami.

Následně pak IJF (v roce 1981) a Kodokan (v roce 1985) vyjmuly daki age ze soutěžních technik a zápas byl přerušen (matte) jakmile byl uke zvednut ze žíněnky a následně byla přidána penalizace za jeho upuštění.

Okolo roku 1925, přivítal Tsunetame Oda (ze svého pohledu mistra Kosen judo) zařazení techniky daki age mezi soutěžní techniky. Říkal, že by to odstranilo neohrabaně prováděné sankaku nebo juji gatame pro obavu ze zvednutí na ippon. Provedení daki age považoval za možné, protože lidé jsou obecně slabí v technikách znehybnění. Napsal: „Při přípravě na mae sankaku (trojúhelníkové škrcení ze předu) musíme nejdříve odkopnout oponentovu nohu, abychom jej položili na břicho a zabránili mu, aby nás zvedl nahoru nebo se dostal na nás.“

Nehledě na bezpečnost techniky daki-age, je v Kodokanu nepsané pravidlo, že techniky hodů nejsou povoleny z pozice na tatami. Například tomoe-nage provedené na dvakrát, když tori již leží na tatami a teprve pak dokončí hod, není považováno za platný hod.

V průběhu období od roku 1961 do roku 1981 nebylo ve schválených turnajích oficiálně zaznamenáno žádné vítězství na ippon technikou daki age. V roce 1982 bylo daki age přidáno do učebního plánu Kodokanu jako součást shinmeisho no waza. Technika je dnes obvykle používána v zápasech Mixed Matial Arts na překažení populární obrané pozice.

z anglického originálu přeložil a upravil --LuF--
(Copyright JudoInfo.com Used with permission).


Copyright © 2007-2020 Kodokan Judo cz



Potápěcí počítače pro náročné potápěče https://www.shearwater.cz/

Základní škola a Praktická škola Hodějovského 1654, Benešov https://zshodejovskeho.cz/

Created by © 2007/2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign