Kime no kata

Kime no kata je sestava staré sebeobrany a představuje základní průřez principy útoku a obrany. Tvoří ji dvě skupiny technik. První skupina obsahuje osm technik v kleče a druhá skupina dvanáct technik v postoji. Útoky jsou prováděny beze zbraní formou úchopů, úderů a kopů. Ze zbraní se používá nůž (i jako náhrada wakizashi) a meč. Techniky jsou prováděny pouze na jednu stranu.


Úvodní ceremonie

Úvodní pozdrav se prování ve stoje čelem k joseki. Tori je při pohledu od joseki vpravo a uke vlevo. Uke při pozdravu drží v pravé ruce nůž a meč. Následně se oba dva otočí k sobě usednou do seizy a provedou úklonu v sedě. Uke pak vstane a odejde odložit zbraně za sebe. Dále se uke vrátí zpět, usedne do seizy čelem k torimu a oba dva se přisunou k sobě.

Idori

Idori je část prováděná na zemi a tori i uke jsou převážně v seize.

 • Ryote dori - Uke provede útok úchopem obou rukou toriho. Tori reaguje vychýlením ukeho vpřed, pravou nohou kope mae-geri na ukeho střední pásmo a provádí ude hishigi waki gatame na ukeho levou ruku.

 • Tsukkake - Uke provede útok úderem pěstí na střední pásmo toriho. Tori reaguje úhybem vpravo a úderem pravou rukou na kořen nosu. Konečná kontrola je provedením ude hishigi hara gatame na ukeho pravou ruku.

 • Suri age - Uke provede útok úderem dlaní na bradu toriho. Tori reaguje krytem oběma rukama a úderem kopem mae-gari na střední pásmo. Konečná kontrola je provedením ude hishigi hiza gatame na ukeho pravou ruku.

 • Yoko uchi - Uke provede útok úderem pěstí na levý pánek toriho. Tori reaguje krytem oběma rukama, vykročením pravé nohy a vychýlením ukeho vzad. Dále převalí ukeho na bok a při krytu ukeho pravé ruky provede úder lokem na ukeho střední pásmo.

 • Ushiro dori - Uke obejde toriho zezadu a provede útok sevřením ze zadu přes paže. Tori reaguje zakročením vzad pro získání stability a provedením pravého osoto otoshi. Nakonec tori provádí náznak úderu do genitálií.

Uke se zvedne a odejde si vzít dříve odložený nůž. Následně se vrátí zpět k torimu a usedne na původní místo.

 • Tsukkomi - Uke vytáhne nůž ze záňadří a provede útok bodnutím na toriho střední pásmo. Tori reaguje úhybem a úderem pravou rukou na kořen nosu. Závěrečnou kontrolu provede tori pomocí ude hishigi hara gatame.

 • Kirikomi - Uke vytáhne nůž a provede útok rozseknutím hlavy. Tori reaguje krytem oběma rukama a následně provádí ude hishigi waki gatame.

 • Yoko tsuki - Uke vstane a posadí se po pravici ukeho. Poté uke vytáhne nůž ze záňadří, otočí se vlevo a provede útok bodem na střední pásmo. Tori reaguje otočením doprava o 180 stupňů, kryje ruku s nožem a provádí ude hishigi hara gatame.

Tachiai

Tachiai je část prováděná v postoji.

 • Ryote dori -Uke s nakročením nohy provede útok úchopem obou rukou toriho. Tori reaguje vychýlením ukeho vpřed, pravou nohou kope mae-geri na ukeho střední pásmo a provádí ude hishigi waki gatame na ukeho levou ruku.

 • Sode dori - Uke obejde toriho tak, aby stál za ním šikmo vlevo. Uchopí jej za rukáv levé ruky a zatlačí vpřed. Tori reaguje vykročením vpřed pro získání, po třech krocích se otáčí vlevo a provádí yoko geri na ukeho pravou nohu. Následně vychýlí ukeho šikmo vzad a provádí osoto gari.

 • Tsukkake - Uke naznačí přímý úder levou rukoua, ale provede útok pravou na horní pásmo toriho. Tori reaguje úhybem a krytem pravou rukou, přikročí za ukeho a provádí hadaka jime.

 • Tsukiage - Uke s nakročením nohy provede úder pěstí do brady toriho. Tori reaguje uhnutím hlavou a krytem oběma rukama. Poté provádí ude hishigi waki gatame.

 • Suri age - Uke s nakročením nohy provede úder dlaní do brady toriho. Tori reaguje krytem levou rukou a pravou rukou úderem na střední pásmo. Následně přikročí a provede uki goshi.

 • Yoko uchi - Uke s nakročení hohy provede útok úderem pravou rukou na levý spánek ukeho. Tori reguje skrčením a přesunutím za ukeho záda. Na závěr provádí okuri eri jime.

 • Keage - Uke s nakročením nohy provede kop pravou nohou na toriho střední pásmo. Tori reaguje otočením vpravo, chytá nohu levou rukou, otáčí se zpět a naznačuje kop pravou nohou do genitálií.

 • Ushiro dori - Uke přehází za toriho. Oba dva vykročí vpřed levou nohou a uke po třech krocích útočí obejmutím přes paže. Tori ihned reaguje technikou seoi otoshi a hází ukeho před sebe. Následně provádí tori úter malíkovou hranou na kořen nosu ukeho.

Uke si dojde pro nůž a vloží si ho do záňadří.

 • Tsukkomi - Uke vytáhne nůž ze záňadří a provede útok bodnutím na toriho střední pásmo. Tori reaguje úhybem a úderem pravou rukou na kořen nosu. Závěrečnou kontrolu provede tori pomocí ude hishigi hara gatame.

 • Kirikomi - Uke vytáhne nůž a provede útok rozseknutím hlavy. Tori reaguje krytem oběma rukama a následně provádí ude hishigi waki gatame.

Uke dojde vrátit nůž, vezme si meč a zasune si ho za opasek.

 • Nuki kake - Uke a tori stojí čelem k sobě a uke se pokusí vytasit meč. Tori reaguje zadržením meče pravou rukou, přesune se za toriho a provádí kataha jime.

 • Kirioroshi - Uke a tori stojí dále od sebe. Uke tasí meč a provede sek na hlavu toriho. Tori reaguje úhybem vlevo, krytem pravou rukou a provádí ude hishigi hara gatame.

Závěrečná ceremonie

Uke dokončí poslední techniku a dojde k místu, kde na začátku odložil zbraně. Uchopí obě zbraně do pravé ruky a vrátí se zpět k torimu. Sedne si do seizi a tori i uke se ukloní v seize. Poté oba vstanou a ukloní se ve stoje čelem k joseki.

Copyright © 2007-2020 Kodokan Judo czPotápěcí počítače pro náročné potápěče https://www.shearwater.cz/

Základní škola a Praktická škola Hodějovského 1654, Benešov https://zshodejovskeho.cz/

Created by © 2007/2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign