Nage no kata

Nage no kata je sestava patnácti hodů a představuje průřez nage wazou. Tvoří jí pět skupin po třech technikách te-waza, koshi-waza, ashi-waza, ma-sutemi-waza a yoko-sutemi-waza. Všechny techniky jsou prováděny nejdříve napravo a pak nalevo (až na jednu vyjímku). Nage no kata je spolu s Katame no kata společně nazývána Randori no kata.


Úvodní ceremonie

Úvodní ceremonie

Tori i uke vstoupí na tatami. Tori je při pohledu od joseki na pravé straně a uke je na levé. Oba se otočí čelem k joseki a provedou pozdrav úklonou v postoji. Následně se otočí k sobě, posadí se a pozdraví se v seize. Po pozdravu oba vstanou, udělají úvodní výrazný krok vpřed a zůstanou stát v shizen hontai.

Te waza

 • Uki otoshi - Tori dojde k ukemu a uke jej uchopí do základního pravého úchopu. Tori reaguje také pravým úchopem a současně udělá odlevé nohy krok vzad. Po celkem třech přísuvných krocích hází tori ukeho na uki otoshi. Po hodu oba vstanou, otočí se čelem k sobě a techniku opakují na opačnou stranu vlevém úchopu.

 • Seoi nage - Uke útočí pravou rukou uchi oroshi na toriho hlavu s tím, že si nakročí nejdříve levou nohou a současně s úderem udělá krok vpřed pravou nohou. Tori reaguje technikou ippon seoi nage. Po hodu oba vstanou, otočí se čelem k sobě a techniku opakují na opačnou stranu při útoku ukeho levé ruky.

 • Kata guruma - Tori dojde k ukemu a uke jej uchopí do základního pravého úchopu. Tori reaguje také pravým úchopem a současně udělá odlevé nohy krok vzad. Po celkem třech přísuvných krocích zvedne tori ukeho na techniku kata guruma a následně hází šikmo před sebe. Po hodu oba vstanou, otočí se čelem k sobě a techniku opakují na opačnou stranu vlevém úchopu.

Tori i uke dojdou na místa úvodního pozdravu, otočí se k sobě zády a upraví si oděv a pásek. Poté se otočí zpět k sobě a pokračují další částí.

Koshi waza

 • Uki goshi - Uke útočí pravou rukou uchi oroshi na toriho hlavu s tím, že si nakročí nejdříve levou nohou a současně s úderem udělá krok vpřed pravou nohou. Tori reaguje technikou uki goshi na levou stranu. Po hodu oba vstanou, otočí se čelem k sobě a techniku opakují na opačnou stranu při útoku ukeho levé ruky.

 • Harai goshi - Tori přikročí k ukemu a uke jej uchopí do základního pravého úchopu. Tori reaguje také pravým úchopem a současně udělá odlevé nohy krok vzad. Po celkem třech přísuvných krocích hází tori ukeho na harai goshi s tím, že toriho pravá ruka je na ukeho zádech. Po hodu oba vstanou, otočí se čelem k sobě a techniku opakují na opačnou stranu vlevém úchopu.

 • Tsurikomi goshi - Tori přikročí k ukemu a uke jej uchopí do základního pravého úchopu. Tori reaguje také pravým úchopem a současně udělá odlevé nohy krok vzad. Po celkem třech přísuvných krocích hází tori ukeho za výrazného snížení na tsurikomi goshi. Po hodu oba vstanou, otočí se čelem k sobě a techniku opakují na opačnou stranu vlevém úchopu.

Tori i uke dojdou na místa úvodního pozdravu, otočí se k sobě zády a upraví si oděv a pásek. Poté se otočí zpět k sobě a pokračují další částí.

Ashi waza

 • Okuri ashi harai - Tori i uke se sejdou uprostřed, uchopí se do pravého základního úchopu a ihned udělají úkrok stranou směrem od joseki. Po třech krocích hází tori ukeho na okuri ashi harai. Po hodu oba vstanou opakují techniku na levou stranu s tím, že tři kroky dělají směrem k joseki.

 • Sasae tsurikomi ashi - Tori přijde k ukemu a ten jej chytne do pravého základního úchopu. Tori reaguje také úchopem a vykročením levou nohou vzad. Po ukeho třech přísuvných krocích jej tori hází na sasae tsurikomi ashi. Po hodu oba vstanou a opakují techniku na druhou stranu v levém úchopu.

 • Uchi mata - Tori i uke se sejdou uprostřed a oba se uchopí do pravého základního úchopu, ale tori má límcovou ruku až na ukeho trapézovém svalu. Tori započne kruhový pohyb od levé nohy do leva a uke se s ním v souladu pohybuje do kruhu a udržuje obě nohy odsebe. Po třech krocích háže tori ukeho na techniku uchi mata. Po hodu oba vstanou a opakují techniku na druhou stranu v levém úchopu.

Tori i uke dojdou na místa úvodního pozdravu, otočí se k sobě zády a upraví si oděv a pásek. Poté se otočí zpět k sobě a pokračují další částí.

Ma sutemi waza

 • Tomoe nage - Tori přijde k ukemu, oba se uchopí do pravého základního úchopu a tori vyrazí pravou nohou krok vpřed. Po třech krocích se zastaví a oba přinoží ke své přední noze. Tori vychyluje ukeho vpřed a hází jej na tomoe nage. Po hodu oba vstanou a opakují techniku na druhou stranu.

 • Ura nage - Uke útočí pravou rukou uchi oroshi a při tom opět dělá dva kroky vpřed. Tori přiskakuje a provádí ura nage. Po hodu oba vstanou a opakují techniku na druhou stranu. Uke útočí levou rukou.

 • Sumi gaeshi - Tori přijde k ukemu a oba se uchopí do pravého úchopu, kdy pravé ruce jsou na partnerových zádech a oba stojí v jigo hontai. Tori udělá dva kroky vzad a hází ukeho na techniku sumi gaeshi. Po hodu oba vstanou a opakují techniku na druhou stranu.

Tori i uke dojdou na místa úvodního pozdravu, otočí se k sobě zády a upraví si oděv a pásek. Poté se otočí zpět k sobě a pokračují další částí.

Yoko sutemi waza

 • Yoko gake - Tori přijde k ukemu a oba se chytnou do pravého základního úchopu. Tori udělá tři přísuvné kroky vzad při kterých vychyluje ukeho na paty. Poté jej hází na techniku yoko gake. Po hodu oba vstanou a opakují techniku na druhou stranu v levém úchopu.

 • Yoko guruma - Uke provádí útok uchi oroshi pravou rukou a tori reaguje přiskočením jako u techniky ura nage. Uke reaguje stahováním toriho do kravaty a tori jej hází na techniku yoko guruma. Po hodu oba vstanou a opakují techniku na druhou stranu. Uke útočí levou rukou.

 • Uki waza - Tori přijde k ukemu a oba se uchopí do pravého úchopu, kdy pravé ruce jsou na partnerových zádech a oba stojí v jigo hontai. Tori udělá dva kroky vzad a hází ukeho na techniku uki waza. Po hodu oba vstanou a opakují techniku na druhou stranu.

Tori i uke dojdou na místa úvodního pozdravu, otočí se k sobě zády a upraví si oděv a pásek. Poté se otočí zpět k sobě a pokračují závěrečnou ceremonií.

Závěrečná ceremonie

Tori i uke stojí v shizen hontai a udělají výrazný krok vzad. Posadí se a provedou pozdrav v seize. Poté vstanou, otočí se čelem k joseki a pozdraví úklonou v postoji. Tori i uke opustí tatami.

Copyright © 2007-2020 Kodokan Judo czPotápěcí počítače pro náročné potápěče https://www.shearwater.cz/

Základní škola a Praktická škola Hodějovského 1654, Benešov https://zshodejovskeho.cz/

Created by © 2007/2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign